آیا انزال زود رس قابل کنترل است؟

مینا طبنویسنده: مینا طب
بازدید: 709 بازدید
آیا زود انزالی قابل کنترل است؟

سوالی که برای خیلی از مردانی که فعالیت جنسی دارد پیش می آید این است که آیا انزال زود رس قابل کنترل است؟ جواب مثبت است. انزال زودرس یکی از مشکلات رایج جنسی است که مرد در حین رابطه جنسی خیلی سریع انزال می کند. ورزش کگل یکی از روش های درمانی موثر در مقابله با انزال زودرس است. جدای از این، تناسب اندام و ورزش های مشابهی که عضلات کف لگن را به کار می اندازند در پیشگیری از انزال زودرس نیز مفید هستند. کرم ها و ژل ها یکی دیگر از روش های مورد استفاده در درمان زود انزالی استفاده از کرم های تاخیری حاوی بی حس کننده های موضعی است.

انزال زودرس چیست؟

تعاریف مختلفی در مورد این مفهوم ارائه شده است که از اواخر دهه 1800 وارد ادبیات پزشکی شده است. در دهه 1970، زمانی که این موضوع در دوران مدرن شروع به جلب توجه کرد، مسترز و جانسون انزال زودرس را به عنوان ” ناتوانی مرد در به تاخیر انداختن ارگاسم خود تا رسیدن به ارگاسم همسرش تعریف کردند و این وضعیت در 50٪ از روابط جنسی دنبال می شود”. در سال های بعد تعاریف زیادی در این زمینه ارائه شد. امروزه می توان تعاریف انزال زودرس را به شرح زیر خلاصه کرد:

انزالی که تقریباً 1 دقیقه بعد از دخول واژینال در تمام زمان ها یا بیشتر مقاربت رخ می دهد.

” ناتوانی در کنترل کافی انزال برای هر دو طرف برای لذت بردن از تعامل جنسی.

طبق مطالعه ای که روی 500 زوج انجام شد نشان داد که میانگین زمان انزال حدود 5 دقیقه و نیم پس از شروع رابطه جنسی است. دستورالعمل های بین المللی انزال زودرس را به صورت انزال منظم در عرض 1 دقیقه پس از ورود به شریک زندگی خود تعریف می کند.

با این حال، این به شما و همسر شما بستگی دارد که تصمیم بگیرید آیا از زمان انزال شما راضی هستید یا خیر؟ اگر زمان انزال باعث ناراحتی مداوم شما می شود، مشکلی است که می توان به درمان کمک کرد.

انواع انزال زودرس

2 نوع انزال زودرس وجود دارد:

انزال زودرس اولیه – جایی که شما همیشه مشکل داشته اید
انزال زودرس ثانویه (یا “انزال زودرس اکتسابی”) – جایی که اخیراً دچار مشکل شده اید

علل انزال زودرس اولیه اغلب روانی هستند، مانند داشتن یک تجربه جنسی آسیب زا در سنین پایین.

انزال زودرس ثانویه هم می تواند ناشی از عوامل روانی و هم عوامل فیزیکی باشد. علل فیزیکی می تواند شامل نوشیدن بیش از حد الکل و التهاب غده پروستات (پروستاتیت) باشد

علل زود انزالی چیست؟

دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی باعث انزال زودرس می شود. اغلب نظریه های روانشناختی مطرح می شود که حساسیت بیش از حد به محرک های کنترل کننده انزال در مغز یا حساسیت بیش از حد پوست آلت تناسلی در انزال زودرس نقش دارد.

مشکل انزال زودرس متغیر و حسی کاملاً بر اساس دلایل روانشناختی است. اما بیشتر شرایط زندگی روزمره و استرس میز در انزال زود زودرس موثر است.

انزال زودرس اکتسابی ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد.

دلایل روانشناختی: مشکلاتی مانند استرس، عوامل محیطی، رابطه با شریک زندگی، شیوه زندگی ممکن است راه را برای انزال زودرس هموار کند.

عوامل غدد درون ریز: مشکلات تیروئید که در بین مردم به گواتر معروف است می تواند باعث پرکاری تیروئید یعنی پرکاری تیروئید، مشکل انزال زودرس شود.

مشکلات اورولوژی: بیماری های پروستات، عفونت های پروستات، عفونت های دستگاه ادراری یا بیماری های مقاربتی می توانند باعث انزال زودرس شوند.

مشکلات سلامت جنسی: اختلال در سلامت جنسی یا مشکلات سازگاری جنسی زنان می تواند باعث انزال زودرس شود.

انزال زودرس چگونه تشخیص داده می شود؟

استاندارد طلایی در تشخیص زود انزالی، تشخیص پزشک است. در صورت وجود اختلالات مختلف مانند مشکلات هورمونی زمینه ای و عفونت های ادراری که باعث انزال زودرس می شود، معاینات این موارد تکمیل می شود. تشخیص انزال زودرس را می توان با گرفتن شرح حال دقیق از بیمار انجام داد. زمان انزال و مشکل جنسی بیمار را می توان با پرسشنامه های معتبر ارزیابی کرد. تفاوت بین ناتوانی جنسی و انزال زودرس که شایع ترین مشکل است را می توان با گرفتن شرح حال دقیق بیمار  آزمایشات آشکار کرد.

انزال زودرس چگونه درمان می شود؟

در درمان زود انزالی از روش های مختلفی استفاده می شود. بسته به شرایط بیمار، یک یا چند مورد از این درمان ها را می توان همزمان به صورت ترکیبی استفاده کرد.

1-دارو درمانی:

داروهایی برای انزال زودرس نیز ساخته شده است، مشابه داروهایی که برای اختلال نعوظ استفاده می شود، یعنی برای اختلال نعوظ. داپوکستین باید 1-3 ساعت قبل از رابطه جنسی مصرف شود.

۲-ورزش:

ورزش هایی که عضلات لگن را تحت تأثیر قرار می دهد در درمان زود انزالی استفاده می شود. ورزش کگل رایج ترین روش ورزشی است که استفاده می شود. می توان آن را به عنوان یک تمرین احتباس ادرار با عضلات بریچ تعریف کرد. تمرینات کگل که در بی اختیاری ادرار، کودکان، زنان و مردان نیز کاربرد دارد را می توان در هر زمانی از روز انجام داد. ماهیچه هایی که ادرار را نگه می دارند، عضلاتی هستند که با عضلاتی که از انزال جلوگیری می کنند، کار می کنند. هدف آن تقویت این ساختارهای عضلانی با تمرینات است. در حین رابطه جنسی، زمانی که فرد احساس می کند قصد انزال دارد، ماهیچه های این ناحیه را منقبض کرده و باعث انقباض ساختار ماهیچه ای گردن مثانه و کنترل انزال می شود. ورزش کگل یکی از روش های درمانی موثر در مقابله با انزال زودرس است.

جدای از تمرینات کگل، تناسب اندام و ورزش های مشابهی که عضلات کف لگن را تحت تأثیر قرار می دهند نیز برای جلوگیری از انزال زودرس مفید هستند.

3-کرم ها و ژل ها:

کرم ها و ژل های بی حس کننده موضعی که به عنوان عوامل موضعی تعریف می شوند می توانند از انزال زودرس جلوگیری کنند. مهمترین مزیت ژل ها و کرم هایی که روی سر آلت تناسلی و پوست ختنه گاه استفاده می شود این است که کاربردهای موضعی دارند و عوارض سیستمیک ندارند. اما برخی کرم ها و ژل ها بسته به میزان استفاده می توانند از احساس ارگاسم در مردان و زنان جلوگیری کنند. به خصوص بوی بد ژل های استفاده شده می تواند محیط ناخوشایندی را در حین مقاربت ایجاد کند. یکی از بهترین زل های تاخیری خوشبو ژل آبی تاخیری ایموشن است

4- کاندوم:

کاندوم یکی از روش های درمانی است که برای جلوگیری از انزال زودرس استفاده می شود، زیرا باعث کاهش حس در هنگام مقاربت می شود. برای این کار می توان از کاندوم های بی حس کننده موضعی استفاده کرد.

5- سکس درمانی: یکی از روش های موثر در درمان زود انزالی، سکس درمانی است. همکاری با روانپزشکان از جمله روش های درمانی است که می تواند نتایج مفیدی به همراه داشته باشد. حفظ دوره پیش بازی تا زمانی که ممکن است. هنگامی که احساس انزال احساس می شود، می توان از روش هایی مانند تغییر وضعیت شرکا استفاده کرد.

چه بیماری هایی باعث انزال زودرس می شوند؟

مشکلات جنسی، اختلالات هورمون تیروئید، اختلالات پروستات، استرس و همچنین.

دیابت: از آنجایی که رگ های حامل خون به آلت تناسلی در بیماران دیابتی نیز تحت تأثیر قرار می گیرند، به خصوص مشکل نعوظ مشاهده می شود. با این حال، تأثیر دیابت بر اعصاب آلت تناسلی نشان می دهد که ممکن است در انزال زودرس نقش داشته باشد.

اختلالات هورمون تستوسترون: کمبود هورمون تستوسترون باعث انزال زودرس می شود. از سوی دیگر، در برخی از مطالعات، نظراتی وجود دارد که تستوسترون پایین عمدتاً باعث تاخیر در انزال یا عدم ارگاسم می شود.

بیماری های غده هیپوفیز: مطالعات مختلفی وجود دارد که مشکلات غده هیپوفیز می تواند باعث انزال زودرس شود. با این حال، نتایج هنوز روشن نیست. با این حال، به وضوح مشخص است که افراد مبتلا به پرکاری تیروئید دچار انزال زودرس می شوند.

واریکوسل: نظرات مختلفی وجود دارد که واریکوسل می تواند باعث انزال زودرس شود.

آیا خود ارضایی مکرر دلیل انزال زودرس است؟

این یک موضوع بسیار بحث برانگیز و سوء تفاهم است. مخصوصاً برای مردان جوان یا مردانی که به تازگی رابطه جنسی را شروع کرده اند، می توان خودارضایی را قبل از آمیزش برای رفع هیجان در اولین رابطه توصیه کرد. در این صورت، بر خلاف تصور رایج، خودارضایی یکی از عواملی است که از انزال زودرس جلوگیری می کند. با این حال، خود ارضایی مکرر ممکن است باعث مشکلات انزال در آینده شود، به خصوص اگر استعداد روانی و ژنتیکی وجود داشته باشد. در اینجا، وضعیتی که به عنوان استعداد ژنتیکی بیان می شود، تغییرات در حساسیت گیرنده و پوست آلت تناسلی است که بر اساس انزال زودرس اولیه که قبلاً ذکر کردیم بازی می کند.

آیا ختنه باعث انزال زودرس می شود؟

این باور غلط در جامعه وجود دارد که ختنه باعث انزال زودرس می شود. البته مطالعات نشان می دهد که ختنه باعث انزال زودرس نمی شود، بلکه اثر معکوس دارد. همچنین مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد برداشتن یا برش پوست ختنه گاه می تواند به عنوان یک روش درمانی در انزال زودرس مورد استفاده قرار گیرد. از سوی دیگر، مطالعات بر روی مردانی که ختنه کردند و ختنه نکردند، کاهش حساسیت را در مردان ختنه کرده گزارش کرده است.

به طور خلاصه، اگرچه رابطه بین ختنه و انزال زودرس هنوز یک موضوع بحث برانگیز است. با این حال، به طور کلی ختنه باعث انزال زودرس نمی شود.

سوالات متداول در مورد انزال زودرس

آیا خانم ها مشکل زود انزالی دارند ؟

انزال زودرس در زنان نیز مشاهده می شود. با این حال، از آنجایی که زنان به دلیل فیزیولوژیکی خود می توانند به ارگاسم تکراری برسند، انزال زودرس در زنان به اندازه مردان ناراحتی ایجاد نمی کند. در مردان، انزال، یعنی بعد از انزال، دردسرسازتر است، زیرا برای نعوظ و انزال به مدت زمان معینی نیاز است.

انزال زودرس در مردان چقدر شایع است؟

انزال زودرس در مردان شایع ترین مشکل جنسی است. یک اورولوژیست تاکید کرد:« شیوع این بیماری در کشور ما بالا است و حدود ۳۰ تا ۴۰ از درصد مردان در کشور ما از انزال زودرس رنج می برند که این آمار می تواند با آمار جهانی تطبیق پیدا کند.»

انواع انزال زودرس کدامند؟

انزال زودرس مادام العمر: این یک مشکل انزال زودرس مادام العمر است که با اولین فعالیت جنسی شروع می شود. به آن انزال زودرس اولیه نیز می گویند.

انزال زودرس اکتسابی: هنگامی که رابطه جنسی برای اولین بار شروع می شود، انزال زود هنگام طبیعی است. مشکل انزال زودرس در نتیجه مشکلاتی است که بعداً تجربه می شود.

انزال زودرس متغیر: در حالی که فرد هر از چند گاهی با مشکل زود انزالی مواجه می شود، هر از گاهی انزال طبیعی را نیز تجربه می کند. این شایع ترین شکل انزال زودرس است و در 8.5-11.4 درصد مشاهده می شود.

آیا ناتوانی جنسی می تواند باعث انزال زودرس شود؟

مشکلات انزال زودرس و ناتوانی جنسی اغلب می توانند با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. پس از بررسی دقیق مشخص می شود که بسیاری از بیمارانی که با شکایت ناتوانی جنسی مراجعه می کنند، در واقع مشکل انزال زودرس را تجربه می کنند. بستگی به فیزیولوژی مرد، مدت زمان مشخصی برای نعوظ و انزال بعد از ارگاسم است. در حالی که ارگاسم تکراری حدود 30 درصد در مردان جوان مشاهده می شود، تنها 3 درصد در سنین بالای 30 سال است. در نتیجه، به دلیل انزال زودرس و مشکل در نعوظ دوباره به دلیل فیزیولوژی مردانه، ممکن است فرد خود را ناتوان تعریف کند. برای آشکار کردن تفاوت، پزشک باید یک سوال خوب انجام دهد. گاهی اوقات ناتوانی جنسی و انزال زودرس را می توان همزمان تجربه کرد. در چنین مواردی ابتدا باید مشکل ناتوانی جنسی را درمان کرد.

آیا مصرف الکل باعث انزال زودرس می شود؟

با توجه به اثر محرک آن، مصرف الکل با دوز کم ممکن است برای جلوگیری از انزال زودرس توصیه شود. با این حال، هنگامی که دوزهای بالای الکل مصرف می شود، مشکلاتی در جلوگیری از نعوظ در این مورد مشاهده می شود.

آیا قرص های نعوظ از انزال زودرس جلوگیری می کنند؟

داروهای اختلال نعوظ از انزال زودرس جلوگیری نمی کنند. اما برخی داروهای از جمله قرص های سیالیس و ویاگرا می تواند از مشکلات جنسی نعوظ و زود انزالی پیشگیری کند. با این حال،  قرص های درمان کننده نعوظ اختلال نعوظ را درمان می کند و نعوظ حین رابطه جنسی حفظ می شود. بنابراین اگر انزال زودرس وجود داشته باشد. داروهای نعوظ تاثیری بر زمان انزال ندارند.

آیا درمان گیاهی برای زود انزالی وجود دارد؟

از برخی مواد غذایی در مردان می توان برای دستیابی به نعوظ، افزایش تعداد اسپرم یا بهبود کیفیت اسپرم استفاده کرد . با این حال، محلول های گیاهی یا غذاهای مصرفی در انزال زودرس فایده ای ندارد.

بیشتر بخوانید: کدام مواد غذایی باعث افزایش تعداد اسپرم می شود؟

انزال زودرس در صورت رفع نشدن چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

دلایل روانشناختی ریشه بیشتر مشکلات زود انزالی است. استرس در فرد و شریک زندگی او می تواند مشکلاتی را در رابطه ایجاد کند. به همین دلیل، ارزیابی و مراجعه بیمار با مشکل زودانزالی به متخصص اورولوژی /آندرولوژی-روانپزشک ضروری است. شکست در زندگی جنسی با ایجاد عدم تعادل و ناهماهنگی در وضعیت روانی زوجین می تواند مشکلات جدی ایجاد کند.

آیا مشکل زودانزالی به طور قطعی درمان می شود؟

انزال زودرس معمولا زمانی برطرف می شود که بیماری زمینه ای درمان شود. به محض مصرف دارو، انزال زودرس از بین می رود و با قطع دارو، انزال زودرس ممکن است عود کند.

 

دسته بندی دانستنی های زناشویی
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت